Sa oled siin

Riiklikule krattide ideekonkursile on laekunud juba üle 40 idee

29.01.2019
Foto: Annika Haas/Toolbox Estonia
Foto: Annika Haas/Toolbox Estonia

Tänaseks on Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ja Riigikantselei poolt veetava ekspertrühma ideekonkursile aadressil www.kratid.ee laekunud juba üle 40 idee krattide erinevate kasutusvõimaluste kohta. Oma ideid saab välja pakkuda veel kuni 10. veebruarini 2019.

Ligi kuu aega kestnud ideekorjele on laekunud tänaseks ideid krattide ehk tehisintellekti rakendamiseks erinevates eluvaldkondades. Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Rene Tammisti sõnul on pakutud välja mõtteid nii meditsiini, hariduse, transpordi, põllumajanduse kui ka siseturvalisuse valdkonnas, aga ka nutikaid lahendusi näiteks haljastuse korraldamiseks.

“Krattide kasutamine on hea võimalus Eesti majanduse tootlikkuse ja riigi toimimise parandamiseks. Ideekorje kaudu saab igaüks anda oma panuse, et muuta Eesti riigiasutused ja ettevõtted tänu krattidele veel efektiivsemateks,” nimetas Tammist.

Ideekorje on üks osa riigi poolt algatatud krattide projektist, mille raames teeb krattide ekspertrühm 2019. aasta maikuuks ettepanekud selle kohta, millistel aladel oleks krattidest Eestile enim kasu ja milliste meetmetega tehisintellekti kasutuselevõttu toetada. Samuti töötatakse projekti raames välja krattide kasutamisega seotud ettepanekud Eesti õigusruumi arendamiseks, et tagada õigusselgus ja vajalik ohutus.

Tammist julgustab kõiki, kes tahaksid oma idee krattide kasutuselevõtu võimaluste kohta teele panna, seda juba täna tegema. Kratt ehk tehisintellekt põhineb tarkvaralisel algoritmil, mis on iseseisev ja õppimisvõimeline. “Krati võimalikuks kasutusalaks on näiteks erinevate otsuste tegemiseks andmete põhjal soovituste välja pakkumine. Sellist lahndust kasutavad näiteks Facebook, aga ka Google’i otsingumootor. Samuti saab krattide abil analüüsida, kuidas mõnda tööprotsessi efektiivsemalt teostada,” selgitas Tammist. Samuti toetuvad robotmasinad, nagu isejuhtivad sõidukid, oma protsessides tehisintellekti rakendustele.

Ideid krattide kasutamise võimalusteks saab pakkuda aadressil www.kratid.ee veel kuni 10. veebruarini 2019. Seejärel valitakse kõigi välja pakutud ideede seast välja parimad avaliku sektori ja erasektori kategooria ideed ning mõlema kategooria parima idee autorit tunnustatakse kutsega rahvusvahelisele konverentsile Tallinn Digital Summit 2019.

Veel uudiseid samal teemal

Kohtumine Huaweiga Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumis
16.01.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Minister Karu kutsus Hiina tehnoloogiafirma Huawei sideseadmete turvalisuse osas selgitusi andma

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu kohtus täna Huawei Nordics asejuhi Kenneth Fredrikseni ning teiste Huawei esindajatega, nõudmaks maailmas kõneainet tekitanud tehnoloogiahiiult selgitusi nende poolt toodetavate sideseadmete turvalisuse osas ning kuulamaks ära nende ettepanekud aasta lõpus konsultatsiooniringile saadetud sideteenuse osutamise ja sidevõrkude tehniliste nõuete määruse muutmise eelnõule.

Töörühma viimane kohtumine toimus 11. detsembril.
12.12.2019|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Töörühm tegi ettepanekud e-hääletamise süsteemi täiendamiseks ning edasiseks arendamiseks

Eelmise väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministri poolt selle aasta suvel ellu kutsutud e-valimiste töörühm edastas täna aruande 25 ettepanekuga e-valimiste süsteemi täiendamiseks, usaldusväärsuse tõstmiseks ja riskide haldamiseks.