Sa oled siin

Parts: ootan eestimaalastelt ettevõtlikkust ning uusi välisinvestoreid

29.01.2010

Reedel Briti-Eesti Kaubanduskoja investeerimiskonverentsil esinenud majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts ütles, et võti raskest majandusolukorrast väljumiseks on inimeste ettevõtlikkus ja välisinvesteeringud.

Oma kõnes teemal „Rise and Shine, Estonia: How to Make the Best of the Recovery?“ („Tõuse ja sära, Eesti: kuidas kõige tõhusamalt taastuda?“) oli minister optimistlik Eesti valitsuse kriisiperioodil tehtud otsuste suhtes ning avaldas veendumust, et Eesti on 2011. aastaks valmis liituma eurotsooniga, mis omakorda kergitab kõvasti Eesti usaldusväärsust välisinvestorite silmis.

Minister selgitas, et ehkki valitsuse käsutuses on mitmeid olulisi vahendeid Eesti majanduse kriisist välja toomiseks, ei ole valitsus siiski see, kes suudaks üksi luua piisavalt palju uusi konkurentsivõimelisi töökohti, suurendada eksporti või asutada uusi kiiresti arenevaid ettevõtteid. Käesolev kriisijärgne periood vajab ministri kinnitusel raskustega toime tulekuks kõige enam hoopis innukaid ettevõtjaid, vaba turgu ning uuenduslikku meelt.

Valitsuse peamiseks ülesandeks hetkeolukorras peaks jääma konkurentsivõimelise keskkonna loomine, mis toetaks firmade võimekust, muutes võimalikuks ettevõtete kasvu ning seeläbi ka uute ja kvaliteetsete töökohtade tekke.

Positiivse noodiga jätkates leidis minister, et raskele ajale vaatamata on Eesti Vabariigi valitsus suutnud säilitada selget meelt säilitada ja langetada väga mõistlikke otsuseid. Tänu tasakaalukale finantspoliitikale on Eesti täitmas Maastrichti kriteeriumit ning seetõttu valmis eurotsooniga liituma ette plaanitud 2011. aastal. Samuti tõdes Parts, et kuna Eestil on Euroopa Liidu riikide seast väikseim riigivõlg, pole meil põhjust oma seni hästi toiminud maksusüsteemi muuta ja valitsus püüab hoolt kanda selle eest, et siinsed maksud püsiksid stabiilsena senisel tasemel. Riigi lihtne ja läbipaistev maksusüsteem on oluliseks peibutuseks investorite ligi meelitamiseks.

Ka peab Parts positiivseks seda, et üha enam hakatakse laias maailmas mõistma seda, et Eesti pole tüüpiline Ida-Euroopa riik. Siinne asjaajamine on üks maailma läbinähtavamaid - rahvusvaheliste uuringute põhjal on meie korruptsiooni tase nullilähedane. Läbi interneti on võimalik maksta oma makse, e-valitsus ja seadusandlus on kõrgelt arenenud ja ehkki me ise kipume neid tegureid juba kohati iseenesestmõistetavateks pidama, siis tegelikult eristab just kõik eelpool mainitu meid selgelt teistest meile sarnase taustaga riikidest.

Kolmanda tugeva küljena kriisijärgses Eestis tõi Parts välja meie infrastruktuuride jätkuva jõulise arengu, ehkki rõhutas, et selles valdkonnas on meil siiski veel palju parandada vaja. Olgugi, et meie põhihariduse tase on maailma mastaabis igati konkurentsivõimeline, siis kõrghariduses pole me veel saavutanud näiteks seda, et mõni meie kõrgkoolidest kajastuks maailma parimate ülikoolide esiviiesajas. Ka peab minister kahetsusväärseks, et Tallinnast ei välju hetkel igal hommikul ja õhtul regulaarseid lende näiteks Londonisse, Berliini või Pariisi.

Infrastruktuuride valdkonnas võime aga ministri sõnul uhkust tunda töös oleva EstWin projekti üle, mille raames valmib juba 2012. aastaks üle-eestiline kuni 100-megabitise kiirusega internetivõrk.

Kokkuvõtvalt möönis majandus- ja kommunikatsiooniminister, et Eesti majandus saab hakata kriisist toibuma alles siis, kui kohalikud firmad rohkem investeerima hakkavad. Värsked investeeringud tagavad uute töökohtade tekke, tootmise tõhustumise ning uute turgude avastamise. Samuti leidis minister, et Eestil on Skandinaaviamaade ning Suurbritannia ees olulisi eeliseid tänu avatud ja läbipaistvale ärikliimale ning oskuslikule tööjõule, kes ei nõu töö eest ülearu suurt tasu.

„Eestil on olemas kõik vajalikud eeldused uueks ärkamiseks ja võimaluseks särada – sel korral saab see toimuma aga tänu tõelisele innovatsioonil baseeruval arengule, mitte enam tänu laenudest üle ujutatud tarbimisele,“ sõnas lõpetuseks Juhan Parts.