Sa oled siin

Minister Tammist: e-riiki peab uuendama pidevalt

15.01.2019
Foto: Annika Haas/Toolbox Estonia
Foto: Annika Haas/Toolbox Estonia

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Rene Tammist vastas eile Riigikogu liikmete arupärimisele e-riigi teemal.

Riigikogu liikmed küsisid teiste teemade seas nii e-riigi  poliitikakujundamise kui e-teenuste arendamise kohta.

„Olen korduvalt rõhutanud, et riiklike e-teenuste kasutajakogemus peab paranema,“ sõnas ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Rene Tammist. „E-teenuste kasutajakogemuse parandamiseks tuleb teha rohkem koostööd erasektoriga ja õppida nende parimatest praktikatest. Riigil ei ole vaja hakata ise jalgratast leiutama, vaid töötada uuenduste kasutuselevõtul koos teiste kogenud tegijatega.“

Riiklike e-teenuseid uuendatakse majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi eestvedamisel ennekõike sündmusteenustele üle minekuga. Sündmusteenuste põhimõte on lihtne: kõik riiklik e-teenused koondatakse inimeste elusündmuste järgi automaatselt käivituvateks ahelateks. Näiteks lapse sünni korral saab anda lapsele automaatselt ravikindlustus, saata lapsevanemale e-kirja vastsündinu nime teatamiseks ja anda vajalikku infot muude tegevuste kohta.

Ministri sõnul arenevad uued tehnoloogiad nii kiiresti, et e-riik vajab pidevat arendust. „Eesti e-riik ei saa kunagi päris valmis. Meil on vaja pidevalt kaasajastada oma süsteeme ja ennetada küberohte, olgu tegu ID-kaardi, rahvastikuregistri toimekindluse või muuga. Kui oleme teatud kaasajastused valmis saanud, ootavad juba ukse taga uued lahendused teistes valdkondades,“ ütles Tammist. Uudseid lahendusi toob nii valitsuse plaan võtta riigisektoris kasutusele tehisintellekti lahendusi kui ka meie e-riigi arendamine platvormiks, mille abil saavad ettevõtjad kasutada oma toodete või teenuste pakkumiseks.

Majandusministeerium koordineerib riigi infosüsteemide ja e-teenuste arendamist üleriiklikult. Konkreetseid arendusi algatavad ja teostavad eri teenuste eest vastutavad asutused ise. Seega on IT-projektide heaks planeerimiseks ja korralikuks teostuseks on võti iga riigiasutuse käes.

Minister Tammist möönis, et e-riigi poliitika kujundamise ja rakendamise vastutus on liiga hajutatud. „Selge on see, et iga ministeerium peab oma e-teenuseid ise välja arendama, sest nad tunnevad ise oma teenuste olemust kõige paremini. Selles osas Eesti strateegia arendada e-riiki nö alt üles lahendusena, toimib hästi,“ ütles Tammist. „Küll aga on vaja suure mõju ja eelarvega IT-projektide arendamisele tugevamat koordineerimist. Majandusministeeriumile on küll kirjade järgi see roll antud, kuid pärast rahastuse eraldamist puuduvad meil reaalsed hoovad IT-projektide suunamiseks.“

Minister Tammist ütles, et riigi IT-arenduste parema järelevalve jaoks vajab majandusministeerium lisaressurssi inimjõu ja töövahendite näol, et riigiasutustele keerulistes projektides vajalikku oskusnõu anda. „Tugevama koordineerimisega saaksime kiirema ja ühtlasema e-teenuste kvaliteedi arengu ja suurema infosüsteemide toimekindluse. Olen valmis võtma suurema vastutuse ja korraldama töö ümber ka uues valitsuskoalitsioonis,“ sõnas Tammist eile Riigikogus.

Veel uudiseid samal teemal

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem
25.05.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Siem: Eesti sidevõrgud peavad olema turvalised

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem kohtus täna Huawei Baltics juhi Ricky Cheni ning teiste Huawei esindajatega. Arutluse all olid tehnoloogiahiiu toodetavate sideseadmete turvalisus ning käimasolev sidevõrkude turvalisuse regulatsioon.

Uus infoühiskonna arengukava on võtnud sihiks avalike e-teenuste kvaliteedi ja kasutajakogemuse järgmise arenguhüppe – arendatakse välja „nähtamatud“ sündmusteenused.
20.05.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Sündmusteenused viivad digiriigi järgmisele tasemele

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium tutvustas eile virtuaalseminaril sündmusteenuste analüüsi tulemusi, mille raames pandi paika 15 erineva sündmusteenuse kontseptsioon ja neist viiele kujundati tulevikuvaated.