Sa oled siin

Eesti tutvustab Singapuris intelligentseid transpordisüsteeme

21.10.2019
Foto: Toolbox Estonia
Foto: Toolbox Estonia

Eesti ettevõtted ja avalik sektor tutvustavad sel nädalal Singapuris intelligentsete transpordisüsteemide maailmakongressil Eestis välja töötatud lahendusi.

Eesti delegatsiooni juhi majandus- ja taristuminister Taavi Aasa sõnul on Eesti ettevõtjatel, ülikoolidel ja linnadel välja töötatud erinevaid lahendusi, mis on maailmas uudsed ja mille vastu leidub kindlasti huvi. „Transport pole tänapäeval ainult teede ehitus või kaubavedu. Tuleb edasi liikuda ise mõtlevate süsteemide poole, mis aitavad säästa loodust, hoida kokku aega ja raha ning mis kõige tähtsam – tark tee ja tark auto on ohutumad,“ lisas ta.

Eesti innovaatilisi intelligentseid transpordisüsteeme (ITS) tutvustab Singapuris ITS Estonia võrgustik, kuhu kuuluvad nii erasektori ettevõtted kui ka avaliku ja kolmanda sektori osapooled. Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu koordineerimisel tegutseva võrgustiku eesmärk on leida uusi lahendusi praegustele transpordi ning taristu probleemidele. „Eestis välja arendatud tarkadel lahendustel on suur potentsiaal laieneda ka kaugemale – transpordi ja logistika väljakutsed on paljudes maailma riikides ju sarnased,“ selgitas ITL-i juhatuse liige ja ITS Estonia Nõukogu esimees Madis Sassiad.

Eesti ettevõtted tutvustavad oma lahendusi Põhjamaade ühises stendis. „Põhjamaadel on Aasias väga hea maine, meie omakorda oleme tuntud innovaatilise digiriigina,“ lisas Sassiad. „Üheskoos on meil hea võimalus ITS ringkondades välja paista ning oma lahendusi tutvustada.“

Eestlased tutvustavad digitaalset piiriületuse süsteemi, kosmosetehnoloogia abil suurte infrastruktuuri objektide seiramise süsteemi, tervet Eestit katvaid HD-kaarte, nutikat ülekäigurada, tarka päikesepaneelidest teekatet, nutikat ühistranspordi platvormi ning kontaktivaba pangakaardiga tasumist võimaldavat lahendust. Avaliku sektori poolt tutvustab Tartu linn oma andmetel põhinevat nutikat ühistranspordisüsteemi ning Tallinna linn isejuhtiva transpordi kasutamise osa linnakeskkonnas.

„Meie digiühiskond ongi üles ehitatud just tänu eraettevõtete ja avaliku sektori koostööle – meie väiksus ja paindlikkus võimaldavad riigis kiiresti uusi lahendusi luua ning reaalselt kasutusele võtta,“ rääkis Sassiad. „Tehnoloogiliste alternatiivide kaalumine riigi infrastruktuuri planeerimisel peab Eestis olema iseenesest mõistetav. Intelligentseid transpordisüsteeme tuleb võimsamalt ja tulemuslikumalt rakendada, nii saame kasvatada ka oma toodete ja teenuste lisandväärtust.“

Intelligentsete transpordisüsteemide maailmakongressil ja sellega kaasnevatel üritustel osaleb üle 10 000 inimese üle maailma. Ministrit saadavad linnade esindajad ning äri- ja teadusdelegatsioon.

Veel uudiseid samal teemal

16.01.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

EL näeb ette kaubavedude suunamist maanteelt raudteele

Euroopa Komisjoni avaldatud The European Green Deal´i ehk rohelise kokkuleppe üheks suureks eesmärgiks on suunata suur osa maanteevedude kaubamahust, kus kantakse 75% kogu Euroopa kaubast, raudtee- ja merevedudele, mis tähendab Eestile jätkuvaid pingutusi raudteesektori arendamiseks.

09.01.2020|Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

Teede järgmise kümnendi plaan sai paika

Valitsus võttis vastu riigiteede teehoiukava järgmiseks kümnendiks. Tuleval aastal suunatakse lisaraha kruusateede katete ehitusse ning alustatakse 2+2 maanteede projektide ettevalmistamist.